Vítám Vás na stránkách,které jsou věnované mému velkému koníčku,a to automobilu značky Lada a věcí s ním spojených.

něco o VAZu

V roce 1966 se mezi sovětským automobilovým průmyslem a italskou firmou Fiat uzavřela dohoda o technické spolupráci při zavedení velkosériové výroby malolitrážního automobilu. Realizace dohody na sebe nedala dlouho čekat a už v roce 1967 se na břehu Volhy v městě Togliatti začala stavět největší stavba té doby. Byl to Volžský automobilový závod. V jeho znaku je stylizované vyobrazení starodávného člunu s plachtou, kterého tvary současně představují písmeno „B” (čti „V”).

Výrobní technologie byly nakupovány na základě pečlivého výběrového řízení, a tak se zde uplatnily jen velmi dobře zavedené značky, ať se jedná o karosářskou technologii, povrchovou úpravu, roboty či obráběcí stroje. V automobilce nechybějí značky jako je Bosh, Kuka, Thyssen a desítky dalších, jejichž investice v Togliatti patří dosud k největším v automobilovém světě. V rámci zvýšení bezpečnosti práce, přesnosti a plynulosti výroby se v karosářské lisovně záhy objevily japonské mezioperační podavače. Do hlavní montáže byla zařazena operace „ochrana dutin metodou ML” atd. Projektovaná kapacita závodu byla 750 000 vozidel ročně. Volžský automobilový závod patřil v prvních letech k nejmodernějším automobilkám na světě.

S vozidly VAZ se u nás objevila první hromadně dovážená automobilová technika s vysokou užitnou hodnotou za přijatelnou cenu. Ve srovnání s tehdejšími automobilkami východního bloku vynikala vozidla VAZ rovnoměrnou kvalitou na které měli zpočátku zásluhu italští kontroloři.

VAZ byl v roce 1994 privatizován. Akciová společnost má podílníky jak mezi právnickými osobami tak pracovníky závodu. V roce 2007 vstoupila do automobilky VAZ francouzská automobilka Renault.
AvtoVAZ

AvtoVAZ

pohled na továrnu
1008.jpg
3352676-avtovaz-vyrobce-aut-lada.jpg
Speciální fotoakce, v níž v hlavní roli je moje sestra Katka, Lada 2106 Crvena Zvezda a také moje bývalá Lada 2110. Za objektivem fotoaparátu moje spolužačka a kamarádka Vlasta D.
DSC_5454.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one